lut 22 2018

Kasa fiskalna w sprzedaży detalicznej zaczętej...


Komentarze: 0
Przedsiębiorca zaczął prowadzić swoją działalność gospodarczą w 2013 r. Dwa lata zajęło mudrukarka fiskalna Novitus Delio Prime przygotowanie do handlu sklepu. W czerwcu obecnego roku zarejestrował pierwszą sprzedaż.  Czy w celu wyznaczenia limitu zwolnienia z rejestracji sprzedaży detalicznej poprzez kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne trzeba wziąć pod uwagę kiedy zaistaniała pierwsza sprzedaż, tj. czerwiec br.?
 
Rejestrację obrotu i kwot podatku należnego poprzez kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne  zobligowani są wykonywać przedsiębiorcy realizujący sprzedaż osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, jak również rolnikom ryczałtowym.
 
Jednakże pewna grupa przedsiębiorców może być zwolniona z zobowiązania prowadzenia rejestracji sprzedaży detalicznej przez tanie kasy fiskalne, czy też tanie drukarki fiskalne. W tym wypadku mówimy o zwolnieniach ze względu na osiągnięty obrót z tytułu sprzedaży osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej, jak również rolnikom ryczałtowym, oraz ze względu na rodzaj wykonywanych czynności. Jest to w zgodzie z rozporządzeniem Ministra Finansów w temacie zwolnień z zobowiązania prowadzenia rejestru poprzez kasy fiskalne, czy też tanie drukarki fiskalne (Dz. U. z 2014 r. poz. 1544).
 
W zapytaniu mamy do czynienia z przedsiębiorcą, który wprawdzie realizuje działalność od 2013 r., jednak pierwsza sprzedaż zaistniała u niego dopiero w czerwcu 2015 r. W takim wypadku wykorzystany zostanie § 3 ust. 1 pkt 2 ww. rozporządzenia. Zapis ten informuje nas, iż przedsiębiorcy zaczynający sprzedaż na rzecz osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, jak również rolnikom ryczałtowym w danym roku podatkowym są zwolnieni z rejestrowania poprzez tanie kasy fiskalne, czy też tanie drukarki fiskalne, jeśli przewidywany przez nich obrót z tego tytułu nie przekroczy w tym roku, w proporcji do okresu wykonywania wskazanych czynności, kwoty 20.000 zł.
 
Limit obrotu uprawniającego do zwolnienia z zobowiązania rejestrowania obrotu i kwot podatku poprzez kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne można obliczyć posługując się wzorem:
 
A = B × C/D
 
gdzie:
A   - graniczna kwota obrotu w proporcji do okresu prowadzonej działalności, której przekroczenie powoduje utratę zwolnienia,
B - limit 20.000 zł,
C - liczba dni prowadzenia sprzedaży, jaka pozostała do końca roku,
D - liczba dni w roku podatkowym.
 
 
Kalkulator limitu obrotu dostępny jest w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl.
 
Trzeba w tym momencie zaznaczyć, iż do wyliczenia limitu istotne jest, kiedy przeprowadzona została pierwsza sprzedaż wcześniej wymienionym podmiotom. Chodzi w takim wypadku o dokładną datę, a nie tylko sam miesiąc sprzedaży. Omawiane zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wyznaczony limit zostanie przekroczony. Zapisane tak jest w § 5 ww. rozporządzenia.
 
W omawianym przypadku trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Przedsiębiorca nie zaznaczył dokładnie, jakiego rodzaju asortyment sprzedaje on w swoim sklepie. W tym momencie trzaba zaznaczyć, iż z prawa do zwolnienia ze sprzedaży poprzez kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne wykluczono konkretne grup towarów i usług. Wyszczególnione one są w § 4 rozporządzenia. Zwolnień z rejestrowania, o których mowa w § 2 i § 3 (ze względu na wielkość sprzedaży) nie wykorzystuje się m.in. w wypadku dostaw wyrobów tytoniowych (PKWiU 12.00), napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, bez względu na symbol PKWiU, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów.
 
Zaczęcie przez omawianego przedsiębiorcę sprzedaży np. napojów alkoholowych osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej jednocześnie wskazywałoby na powstanie zobowiązania ewidencjonowania poprzez kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne obrotu i podatku (bez względu na wysokość obrotów). W takim wypadku podatnik przed zrealizowaniem pierwszej sprzedaży takiego asortymentu byłby zobligowany do tege, aby kasa fiskalna, czy też drukarka fiskalna została u niego już zainstalowana i zafiskalizowana, oraz musiałby spełnić pozostałe warunki wymienione w przepisach.
 
Źródło: kasafiskalna.pl
Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz