Kasy fiskalne podczas sprzedaży wysyłkowej...
Komentarze: 1
Rejestracja przez kasy fiskalne podczas sprzedaży wysyłkowej, a zwolnienia.
Przedsiębiorca realizuje działalność gospodarczą, która polega na na sprzedaży wysyłkowej towarów osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Każdy wpływ z takiej sprzedaży otrzymuje na konto bankowe. W związku z powyższym rodzi się pytanie, czy taki przedsiębiorca może być zwolniony ze sprzedaży osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej poprzez kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne?
W zasadniczej mierze sprzedaż osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, jak również rolnikom ryczałtowym podlega rejestracji poprzez kasy fiskalne
, czy też drukarki fiskalne. Jednakże od takiej zasady wprowadzone zostały wyjątki, które opublikowano w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień z zobowiązania prowadzenia rejestracji poprzez kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne (Dz. U. z 2016 r. poz. 2177). Zwolnienia takie są zarówno przedmiotowe, czyli tyczą się ściśle wyznaczonych czynności wymienionych w załączniku do tego rozporządzenia, jak również podmiotowe, czyli pod uwagębierzemy wówczas wysokość obrotów i wtedy tyczą się całej działalności podatnika. Trzeba jednakże zaznaczyć, iż przedsiębiorca, który planuje skorzystać z tak opublikowanych zwolnień, nie ma prawa realizować sprzedaż towarów czy usług wyszczególnionych w § 4 rozporządzenia.
Na podstawie § 2 ust. 1 i poz. 38 załącznika do wymienianego rozporządzenia, zwolniena z zobowiązania rejestrowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności, czy też rolkników ryczałtowych przez kasy fiskalne, czy drukarki fiskalne w danym roku podatkowym, nie później jednakże niż do 31 grudnia 2017 r., jest dostawa towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), pod warunkiem że:
dostawca towaru uzyska w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub SKOK (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w SKOK),
z rejestracji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej precyzyjnie operacji tyczyła się i na czyją rzecz została wykonana (dane nabywcy, w tym jego adres).
Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że Urzędy Skarbowe nie negują sytuacji, kiedy zapłata za wysłany towar realizowana jest "za pobraniem", czyli klient płaci kurierowi gotówką za otrzymaną przesyłkę. Mimo faktu, iż w takim wypadku zapłata nie jest realizowana bezpośrednio na rachunek sprzedawcy, to jednak Urzędy Skarbowe uznają prawo do zwolnienia z rejestracji sprzedaży detalicznej przez kasy fiskalny, czy drukarki fiskalne, o ile kurier uzyskane pieniądze wpłaci w następnej kolejności wpłaci na rachunek sprzedawcy, zapisując w tytule przelewu numery przesyłek, których płatność dotyczy.
Nawiązując do opisanej na początku sytuacji i postawionego zapytania, jeśli przedsiębiorca spełnia podane powyżej warunki może korzystać z obowiązujących do końca grudnia 2017 r. zwolnień określonych w rozporządzeniu w sprawie zwolnień, a mianowicie:
ze zwolnienia podmiotowego wymienionego w § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia, tj. do momentu przekroczenia limitu obrotów uprawniającego do zwolnienia z zobowiązania rejestracji przez kasy fiskalne w wysokości 20.000 zł (z tym, że w wypadku przedsiębiorcóa zaczynających sprzedaż osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, limit ten określany jest w proporcji do okresu jej prowadzenia); jeżeli w czasie trwania roku obroty te przekroczą wskazany limit, zwolnienie straci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym obrót przekroczył ten limit (§ 5 ust. 1 i 2 rozporządzenia),
ze zwolnienia przedmiotowego, określonego w pozycji 38 załącznika do rozporządzenia
Źródło: fiskalnakasa.pl
Dodaj komentarz