Likwidujemy firmę, trzeba zrobić odczyt...
Komentarze: 0
Likwidujemy firmę - trzeba zrobić odczyt kasy fiskalnej.
Przedsiębiorca planuje zamknąć prowadzoną firmę, w której wykorzystywał kasy fiskalne lub drukarki fiskalne. Przedsiębiorca ma merytoryczne pyania:
1. Czy odczytanie pamięci fiskalnej urządzenia, jak: kasy fiskalne lub drukarki fiskalne trzeba zrealizować w miejscu wykonywania działalności, czy również można go zrealizować, np. u serwisanta, czy też w urzędzie skarbowym?
2. Czy za wykonanie odczytu pamięci fiskalnej serwis pobiera jakieś opłaty?
Informacja ogólna
Podatnik posiada dwa sposoby wykonania odczytu:
1) Uzgadnia wszystko z serwisantem ustalasz, natomiast serwisant w porozumieniu z US określa datę wykonania odczytu,
2) Uzgadnia wszystko z Urzędem Skarbowym i pinformuje serwisanta o terminie odczytu.
Sam protokół spisywany jest w Urzędzie Skarbowym.
Serwisant za wykonanie odczytu pamięci fiskalnej kasy ma prawo pobrać zapłatę - jest to zewnętrzna usługa.
Kasa fiskalna lub drukarka fiskalna, to szczególne urządzenie, jego zasadniczym zadaniem jest kontrola fiskalna realizowanej przez przedsiębiorcę firmy. Z tego też powodu, mimo że kasa fiskalna lub drukarka fiskalna stanowi własność przedsiębiorcy, jej używanie powinno być w zgodzie z zapisami prawa i kontrolowane jest tak przez uprawniony serwis techniczny, jak również przynależny miejscowo urząd skarbowy. Tak samo zamknięcie działania urządzenia, jak: tanie kasy fiskalne lub tanie drukarki fiskalne potrzebuje zrealizowania przez przedsiębiorcę konkretnych operacjii. Operacje te zostały wyszczególnione w rozporządzeniu w temacie warunków technicznych, pod które musząpodlegać tanie kasy fiskalne lub tanie drukarki fiskalne.
Na bazie § 7 ust. 8 tego rozporządzenia, koniec działania w trybie fiskalnym przez każde urządzenie fiskalne wymaga zrealizowania, z udziałem pracownika US, odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy, z którego spisuje się protokół zgodny ze wzorem określonym w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
Protokół musi być przygotowany w trzech egzemplarzach, po jednym dla użytkownika, realizującego serwis, jak również dla urzędu skarbowego.
Równocześnie zapisy podanego wyżej rozporządzenia nie posidają ograniczeń tyczących się miejsca wykonania opisywanego odczytu.
Dlatego też jest możliwość dokonania odczytu zawartości pamięci kasy fiskalnej tak samo w miejscu jej używania, jak również w siedzibie serwisu, albo w US.
Ważne
Odczytanie pamięci fiskalnej urządzenia fiskalnego typu: kasy fiskalne Chorzów lub drukarki fiskalne Chorzów realizowane jest w obecności przedsiębiorcy, serwisanta, jak również pracownika US, w dacie uzgodnionej przez urządnika z pozostałymi uczestnikami.
Pracownicy serwisu zobligowani są na mocy przedmiotowego rozporządzenia do zrealizowanie operacji odczytu. Natomiast usługa przez nich wykonana ma prawo być odpłatna. Przedsiębiorca w takim wypadku winien się mieć świadomość, iż zapłaci za zrealizowaną usługę. Wartość takiej usługi każdy serwis ustala wg obowiązujecego w danej firmie serwisowej cennika.
Bezpłatnie serwis jest zobligowany do przeszkolenia pracowników US w zakresie obsugi danego modelu urządzenia fiskalnego typu: kasy fiskalne Chorzów lub drukarki fiskalne Chorzów.
Dodatkowo zarto teraz zaznaczyć, iż w związku z katem, że w realizowanej działalności przedsiębiorca wykorzystywał kasę fiskalną, to z pewnością dokonał odliczenia przysługującej mu ulgi na jej kupno. Natomiast w określonych przypadkach może stracić prawo do takiego odliczenia i w takim wypadku będzie zobligowany do zwrócenia uzyskanej kwoty. Taki przypadek pojawia się właśnie w sytuacji likwidacji działalności.
Z zaprezentowanego zapytania nie da się wynioskować, co jest ważne w temacie, w którym momencie przedsiębiorca zaczął rejestrowania przez kasy fiskalne lub drukarki fiskalne. W wypadku, kiedy likwidacja firmy odbywa się po upływie 3 lat od dnia zaczęcia rejestrowania, to fakt wykorzystania ulgi w postaci zwrotu części kwoty wydanej na jej kupno, jest całkowicie nieistotna. Natomiast w wypadku, kiedy kasa fiskalna lub drukarka fiskalna używana była mniej niż 3 lata, wtedy przedsiębiorca ma obowiązek zwrócić ulgę związaną z jej kupnem (art. 111 ust. 6 ustawy o VAT).
Źródło: kasafiskalna.pl
Dodaj komentarz