Archiwum styczeń 2018


sty 30 2018 Kasy fiskalne tylko z terminalami płatniczymi?...
Komentarze: 0

Kasy fiskalne tylko z terminalami płatniczymi?

W Ministerstwie Rozwoju zaczęto działania na projektem ustawy o zmianie określonych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych. Uzasadnienie do projektu wyjaśnia, iż nowa  ustawa zobliguje podatników posiadających kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne do obowiązkowego przyjmowania płatności w formie elektronicznej – kartą lub Blikiem.

Uzasadnienie do projektu informuje, że sieć terminali akceptujących płatności bezgotówkowe rozwija się za wolno i niezbędne będzie podjęcie interwencji legislacyjnej. Dlatego też nowe przepisy nałożą zobowiązanie zatwierdzania płatności bezgotówkowych na instytucje administracji publicznej, w których przyjmowane są opłaty i podatki.

Według resortu petenci winni posiadać możliwość realizowania zapłaty podatków, opłat, niepodatkowych należnościach budżetowych, opłaty skarbowej, jak również opłat w organach podatkowych, o których mówione jest w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych, oraz należności w postępowaniu egzekucyjnym w formie elektronicznej.

Nowe zobowiązania posiadaczy kas fiskalnych

Dodatkowo nowa regulacja nałoży również zobowiązanie zagwarantowania akceptacji minimum jednego instrumentu płatniczego w formie elektronicznej na określnonych w rozporządzeniu wykonawczym przedsiębiorców, którzy zobligowani są w związku z osiągniętym obrotem do sprzedaży poprzez kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne. Zaznaczyć trzeba, iż nie chodzi tu tylko o karty płatnicze. Do sposobów przyjmowania płatności zaliczyć można: płatność przelewem elektronicznym, kartą płatniczą, płatność, jak również poprzez aplikację w telefonie komórkowym, czy poprzez Blika itp.

Według resortu odpowiadać to będzie oczekiwaniom społecznym, jak również realizacji prawa obywateli do płacenia w sposób bezgotówkowy w znacząco większej liczbie miejsc w stosunku do obecnych lokalizacji. Poprzez wprowadzenie regulacji klienci dostaną możliwość płacenia bezgotówkowego w urzędach i punktach handlowo-usługowych, co doprowadzi do wzrostu poziomu ich wygody i zmniejszenia kosztów po stronie klientów odnoszących się np. do wypłat z bankomatów.

Pomysł na wykluczenie gotówki z obrotu

Na dzień dzisiejszy w zakresie walki z gotówką realizowany jest już Program upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej. Jego celem jest wsparcie samorządów, urzędów wojewódzkich oraz policji w uruchomieniu przyjmowania płatności elektronicznych. Uaktywniono ponadto Fundację Polska Bezgotówkowa, która powstała z inicjatywy podmiotów sektora finansowego, które uczestniczyły w krajowym rynku płatności kartowych (tj. banki, jako wydawcy kart, agenci rozliczeniowi oraz organizacje płatnicze Visa i MasterCard, przy udziale Związku Banków Polskich).

Podstawowym założeniem będzie uaktywnienie i zagwarantowani działania Funduszu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego. Ministerstwo Rozwoju gwarantuje, iż harmonogram wdrażania zobowiązania zapewnienia akceptacji przynajmniej jednego instrumentu płatniczego w formie elektronicznej, przewidziany w rozporządzeniu wykonawczym dka podatników sprzedających przez kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne,na pewno zostanie dostosowany do możliwości rynku. W tym wypadku chodzi o wyposażenie wszystkich zobligowanych podmiotów w takie narzędzia, jak np. terminale płatnicze POS.

Źródło: bankier.pl

tanie kasy fiskalne Elcom Euro 150 TE Flexy