Archiwum kwiecień 2018


kwi 24 2018 Używana kasa fiskalna na sprzedaż
Komentarze: 0
Używana kasa fiskalna na sprzedaż
 
Właściciel firmy zamknął prowadzenie swojej działalności gospodarczej. Planuje w następnym kasa fiskalna Elcom Euro 50 TE kroku, aby jego kasy fiskalne lub drukarki fiskalne miały przeprowadzony odczyt zawartości pamięci fiskalnej. Po wykonaniu takiego odczytu chciałby on kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne odsprzedać innej firmie. Czy ma prawo przeprowadzić taką operację?
 
Właściciel firmy może tanie kasy fiskalne lub drukarki fiskalne zezłomować zgodnie z unijną dyrektywą. Natomiast jeśli elementy z urządzenia fiskalnego działają w pełni poprawnie, to można urządzenia fiskalne sprzedać innej firmie.
 
 
W zapisach, pod które podlegają tanie kasy fiskalne lub tanie drukarki fiskalne brak jest precyzyjnie brzmiących regulacji, które będą się odnosiły do działania właściciela firmy posiadającego tanie kasy fiskalne lub tanie drukarki fiskalne w sytuacji zamknięcia realizowanej przez niego działalności gospodarczej. Żaden z obowiązujących zapisów nie zakazuje właścicielowi firmy odsprzedania kasy fiskalnej, która w pełni prawnie do niego należy. Identyczne stanowisko opisane zostało w interpretacji indywidualnej z dnia 23 sierpnia 2012 r., nr ITPP1/443-662/12/KM, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy poinformował m.in., że po wycofaniu kas fiskalnych z trybu użytkowania i dopełnieniu każdej z formalności opisanych zapisami, zarządzanie kasami fiskalnymi w całości należy do właściciela firmy.
 
Dlatego też brak jest zakazów, by w opisywanym powyżej zdarzeniu kasa fiskalne, czy też drukarka fiskalna mogła zostać fizycznie zlikwidowana (zezłomowana), albo też odsprzedana innej firmie. Natomiast praktyka pokazuje całkiem inne rozwiązanie. Prawdą jest, iż nikt poza producentem (importerem) nie jest na tyle zaciekawiony kupnem takiej kasy. Dlaczego? Ponieważ kasa fiskalna lub drukarka fiskalna to urządzenie o bardzo konkretnym przeznaczeniu, a jej budowa, działanie oraz rodzaj używania przez przedsiębiorcęa opisane zostały precyzyjnie w zapisach, które odnoszą siędo kas fiskalnych. W zgodzie z takimi zapisami do sprzedaży kas fiskalnych prawnie umocowani są jedynie uprawnieni producenci krajowi i podmioty realizujące  wewnątrzwspólnotowe nabycie, czy też import kas, oraz którzy mają potwierdzenie Prezesa Głównego Urzędu Miar, że oferowane przez nich tanie kasy fiskalne lub tanie drukarki fiskalne spełniają parametry opisane w art. 111 ust. 6a, jak również kryteria i warunki, pod które winny podlegać kasy fiskalne i tanie drukarki fiskalne.
 
W przypadku, gdyby właściciel firmy zdecydował się na sprzedaż kasę fiskalnej innej firmie, to konieczne jest skonsultować taką decyzję z uprawnionym serwisem kas fiskalnych, który oceni, czy kasa fiskalna lub drukarka fiskalna dopełni wymogów opisanych w ustawie o VAT i czy istnieje możliwość zamontowania nowego modułu fiskalnego.
 
Źródło: kasafiskalna.pl
kwi 17 2018 Kasa fiskalna w usługach prawniczych online...
Komentarze: 0
Kasa fiskalna w usługach prawniczych online
 
REalizowane przez przedsiębiorcę usługi prawnicze porzez internet nie są usługamidrukarka fiskalna Elzab Zeta elektronicznymi, tłumacząc inaczej, mówimy wówczas, że ich realizowanie osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej, czy też rolnikom podlega ewidentnie rejestrowaniu przez kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne.
 
Taką opinię wydał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 2 kwietnia 2015 r., nr IBPP4/4512-8/15/PK.
 
Z zaprezentowanego rzeczywiście w interpretacji stanu wynika, iż przedsiębiorca realizuje serwis internetowy, przy pomocy, którego realizuje porady prawne. Pytania klienta przesyłane przez serwis przekazywane zostają do kompetentnego prawnika (np. adwokata, radcy prawnego, doradcy prawnego), który w następnej kolejności przygotowuje m.in. porady, opinie, wzory pism czy dokumentów. W związku z opisanym przedsiębiorca przedstawił zapytanie, czy realizowana przez niego usługa jest usługą elektroniczną w rozumieniu zapisów o VAT i czy obliguje ona do realizowania rejestracji przez kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne?
 
US biorąc po uwagę art. 2 pkt 26 ustawy o VAT, jak również zapisy rozporządzenia wykonawczego Rady nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L nr 77/1 ze zm.) poinformował, iż warunkiem niezbędnym do zaliczenia usługi do usług elektronicznych jest fakt, aby była ona realizowana poprzez internet lub podobną sieć  elektroniczną, była zautomatyzowana (tj. udział człowieka jest niewielki) jak również fakt, że jej zrealizowanie bez wykorzystania technologii informacyjnej byłoby niemożliwe.
 
Biorąc pod uwagęwyżej opisane, US poinformował, iż usługa realizowana przez przedsiębiorcę niewątpliwie zawiera określone cechy usługi elektronicznej, ponieważ realizacja za pomocą internetu jest realizowana dzięki technologii informacyjnej. Natomiast zauważono, że pytania przedstawiane przez klientów, jak również przekazywane klientom odpowiedzi (porad, sporządzanie pism, itd.) przez internet są jedynie elementem usługi zasadniczej. W opisywanej sytuacji, jak możemy przeczytać: "(...) realizowany przez przedsiębiorcę serwis jest w rzeczywistości kanałem komunikacyjnym. Jednakże generalną częścią usługi jest przekazanie klientom porad prawnych, które w takim wypadku za każdym razem są przygotowywane przez prawników. Dodatkowo realizowanie przedmiotowej usługi cechuje się brakiem automatyzmu, który w rzeczywistości ograniczony został tylko do zakresu dostępu do historycznej korespondencji i wysłania pytania klienta do konkretnego prawnika.
 
W związku z powyższym nie da się stwierdzić, iż realizowana usługa jest zautomatyzowana, natomiast udział człowieka jest marginesowy, co jest konieczne by taką usługę uznać za elektroniczną. Natomiast fakt, że każda odpowiedź jest realizowana przez prawnika informuje o tym, iż udział człowieka w przygotowaniu przedmiotowej usługi jest decydujący, a w związku z tym automatyzm przy realizowaniu usługi ma ograniczony zakres i ogranicza się do kwestii uzupełniających operację generalną jaką jest udzielenie porady prawnej. (...)"
 
Nawiązując do aktualnych przepisy rozporządzenia w temacie zwolnień uznano, że przedsiębiorca od 1 marca br. zobligowany byłdo zaczęcia rejestracji sprzedaży detalicznej poprzez tanie kasy fiskalne lub tanie drukarki fiskalne. W żądnym przypadku znaczenia nie posiada – wg US – fakt, że zapłata zrealizowana jest na rachunek bankowy przedsiębiorcy jak również to, iż jest ona realizowana w ramach refakturowania. 
 
W tym temacie możemy przeczytać:
 
"(...) Odnośnie (...) samej klasyfikacji realizowanej usługi trzeba zaznaczyć (...) że w przypadku takim jak ten,  gdzie osoba wnioskująca nabywa, a w następnej kolejności odsprzedaje usługę, usługa na etapie realizowania jej przez osobę wnioskującą zachowuje swój początkowy charakter nadany jej przez 'rzeczywistego wykonawcę' usługi czyli przez prawnika, który udziela porady prawne czy przygotowuje określone pismo. W związku z powyższym, w celu oceny charakteru realizowanych przez osobęwnioskującą usług w pierwszej kolejności trzeba ocenić charakter usług, które osoba wnioskująca nabywa i odsprzedaje rzeczywistemu beneficjentowi.
 
Zakres usług, które osoba wnioskująca nabywa od prawników pokazuje, że ich charakter jest typowo prawniczy. (...) Dtalego trzeż należy zauważyć, że osoba wnioskująca nabywa usługi prawnicze, co w konsekwencji  determinuje charakter usług przez niego świadczonych. (...)"
W związku z powyższym konieczne jest realizowanie takich usług przez tanie kasy fiskalne, czy tanie drukarki fiskalne.
 
Źródło: kasafiskalna.pl
kwi 06 2018 Masaże i kasa fiskalna
Komentarze: 0
Masaże i kasa fiskalna
 
Przedsiębiorca planuje uruchomić gabinet, gdzie bęzie realizować usługi masażudrukarka fiskalna Elzab Mera relaksacyjnego, jak również masażu leczniczego dla klientów prywatnych.  Przedsiębiorca zastanawia się, czy będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z zobowiązania rejetrowania sprzedaży detalicznej poprzez kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne?
 
Zobowiązanie rejestrowaniu kwot obrotu i podatku należnego poprzez kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne tyczy się przedsiębiorców realizujących sprzedaż towarów i usług osobom fizycznym nieprowadzącym  działalności gospodarczej, jak również rolnikom ryczałtowym. W myśl rozporządzenia w temacie zwolnień pewna grupa przedsiębiorców została jednakże zwolniona z takiego zobowiązania.
 
Ministerstwo wyeliminowało jednakże z prawa do zwolnienia sprzedaż określonych grup towarów i usług, które precyzyjnie są opisane w § 4 rozporządzenia. W myśl § 4 pkt 2 lit. f) zwolnień, o których mowa w § 2 i § 3 rozporządzenia nie wykorzystuje się w wypadku realizowania usług w temacie opieki medycznej realizowanych poprzez lekarzy i lekarzy dentystów.
 
Z zaprezentowanego zapytania można wywnioskować, że przedsiębiorca planuje realizować usługi masażu leczniczego, jak również relaksacyjnego.
 
Usługi w temacie realizowania masażu leczniczego, sklasyfikowane są w PKWiU pod symbolem 86.90.13.0 "Usługi świadczone przez fizjoterapeutów", które znajdują się w dziale "Pozostałe usługi w zakresie opieki zdrowotnej" (PKWiU 86.90).
 
W tym wypadku informuje to o fakcie, iż realizowanie masażu leczniczego, trzeba wliczyć do usług w temacie opieki medycznej. Natomiast, by podlegały one wyłączeniu ze zwolnienia z rejestowania przez tanie kasy fiskalne i drukarki fiskalne winny być realizowane przez lekarzy.
 
Dlatego przedsiębiorca realizujący usługi masażu leczniczego (zakładając, że przedsiębiorca nie jest lekarzem) może uzyskać zwolnienia określone w zapisach rozporządzenia w temacie zwolnień, inaczej mówiąc ze względu na wysokość uzyskanego obrotu albo ze zwolnienia ze względu na formę zapłaty.
 
Z zobowiązania realizowania rejestracji poprzez tanie kasy fiskalne i tanie drukarki fiskalne do końca bierzącego roku zwolnieni zostali przedsiębiorcy zaczynający po dniu 31 grudnia 2016 r. sprzedaż osobom  fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, jak również rolnikom ryczałtowym, jeśli szacowany przez nich obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu realizowania takich operacji w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł (§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia). Zwolnienie to utraci natomiast moc po upływie dwóch miesięcy, które nastąpią po miesiącu, w którym obrót wykonany osobom fizycznym przekroczy ww. limit.
 
Natomiast zwolnienie ze względu na formę zrealizowanej zapłaty określone w poz. 39 załącznika do rozporządzenia ma wykorzystanie w sytuacji, kiedy przedsiębiorca realizujący usługę uzyska w całości zapłatę za zrealizowaną czynność za pośrednictwem poczty, banku, czy też spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej odpowiednio na rachunek bankowy przedsiębiorcy lub na rachunek przedsiębiorcy w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem. Dodatkowo z rejestru i dowodów dokumentujących zapłatę w sposób jednoznaczny musi wynikać, jakiej dokładnie operacji tyczyła się.
 
Zwolnienie takie może być wykorzystane bez względu na wysokość osiąganych obrotów.
 
Natomiast w wypadku świadczenia usług w temacie realizowania masażu relaksacyjnego to wyłączenie zawarte w § 4 pkt 2 lit. f) ww. rozporządzenia, nie posiada w tym wypadku zastosowania.
 
Usługi realizowane przez salony masażu (z wyłączeniem masażu leczniczego) ukierunkowane na poprawę samopoczucia wymienione są w PKWiU pod symbolem 96.04.10.0 "Usługi związane z poprawą kondycji fizycznej".
 
Jednoznacznie informyuje to o fakcie, iż ich celem nie jest ochrona zdrowia, ale poprawa samopoczucia przez uzyskanie fizycznego i psychicznego odprężenia.
 
Źródło: kasafiskalna.pl