Komentarze: 0
Masaże i kasa fiskalna
Przedsiębiorca planuje uruchomić gabinet, gdzie bęzie realizować usługi masażu relaksacyjnego, jak również masażu leczniczego dla klientów prywatnych. Przedsiębiorca zastanawia się, czy będzie mógł skorzystać ze zwolnienia z zobowiązania rejetrowania sprzedaży detalicznej poprzez kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne?
Zobowiązanie rejestrowaniu kwot obrotu i podatku należnego poprzez kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne tyczy się przedsiębiorców realizujących sprzedaż towarów i usług osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, jak również rolnikom ryczałtowym. W myśl rozporządzenia w temacie zwolnień pewna grupa przedsiębiorców została jednakże zwolniona z takiego zobowiązania.
Ministerstwo wyeliminowało jednakże z prawa do zwolnienia sprzedaż określonych grup towarów i usług, które precyzyjnie są opisane w § 4 rozporządzenia. W myśl § 4 pkt 2 lit. f) zwolnień, o których mowa w § 2 i § 3 rozporządzenia nie wykorzystuje się w wypadku realizowania usług w temacie opieki medycznej realizowanych poprzez lekarzy i lekarzy dentystów.
Z zaprezentowanego zapytania można wywnioskować, że przedsiębiorca planuje realizować usługi masażu leczniczego, jak również relaksacyjnego.
Usługi w temacie realizowania masażu leczniczego, sklasyfikowane są w PKWiU pod symbolem 86.90.13.0 "Usługi świadczone przez fizjoterapeutów", które znajdują się w dziale "Pozostałe usługi w zakresie opieki zdrowotnej" (PKWiU 86.90).
W tym wypadku informuje to o fakcie, iż realizowanie masażu leczniczego, trzeba wliczyć do usług w temacie opieki medycznej. Natomiast, by podlegały one wyłączeniu ze zwolnienia z rejestowania przez tanie kasy fiskalne i drukarki fiskalne winny być realizowane przez lekarzy.
Dlatego przedsiębiorca realizujący usługi masażu leczniczego (zakładając, że przedsiębiorca nie jest lekarzem) może uzyskać zwolnienia określone w zapisach rozporządzenia w temacie zwolnień, inaczej mówiąc ze względu na wysokość uzyskanego obrotu albo ze zwolnienia ze względu na formę zapłaty.
Z zobowiązania realizowania rejestracji poprzez tanie kasy fiskalne i tanie drukarki fiskalne do końca bierzącego roku zwolnieni zostali przedsiębiorcy zaczynający po dniu 31 grudnia 2016 r. sprzedaż osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, jak również rolnikom ryczałtowym, jeśli szacowany przez nich obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu realizowania takich operacji w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł (§ 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia). Zwolnienie to utraci natomiast moc po upływie dwóch miesięcy, które nastąpią po miesiącu, w którym obrót wykonany osobom fizycznym przekroczy ww. limit.
Natomiast zwolnienie ze względu na formę zrealizowanej zapłaty określone w poz. 39 załącznika do rozporządzenia ma wykorzystanie w sytuacji, kiedy przedsiębiorca realizujący usługę uzyska w całości zapłatę za zrealizowaną czynność za pośrednictwem poczty, banku, czy też spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej odpowiednio na rachunek bankowy przedsiębiorcy lub na rachunek przedsiębiorcy w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem. Dodatkowo z rejestru i dowodów dokumentujących zapłatę w sposób jednoznaczny musi wynikać, jakiej dokładnie operacji tyczyła się.
Zwolnienie takie może być wykorzystane bez względu na wysokość osiąganych obrotów.
Natomiast w wypadku świadczenia usług w temacie realizowania masażu relaksacyjnego to wyłączenie zawarte w § 4 pkt 2 lit. f) ww. rozporządzenia, nie posiada w tym wypadku zastosowania.
Usługi realizowane przez salony masażu (z wyłączeniem masażu leczniczego) ukierunkowane na poprawę samopoczucia wymienione są w PKWiU pod symbolem 96.04.10.0 "Usługi związane z poprawą kondycji fizycznej".
Jednoznacznie informyuje to o fakcie, iż ich celem nie jest ochrona zdrowia, ale poprawa samopoczucia przez uzyskanie fizycznego i psychicznego odprężenia.
Źródło: kasafiskalna.pl