Komentarze: 0
Kasa fiskalna i zmiana miejsca instalacji
Przedsiębiorca planuje zamknięcie jednego z punktów sprzedaży, gdzie rejestruje obrót poprzez kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne. Czy posiada on prawo do tego, aby kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne ze zlikwidowanego punku zostały urządzeniami rezerwowymi i miały zmienione miejsce użytkowania? W wypadku zgody, jakie formalności winny być dopełnione?
Zapisy odnoszące się do kas fiskalnych opisane w ustawie o VAT, jak równieżw aktach wykonawczych w żadnym wypadku nie blokująprzedsiębiorcy możliwości zmiany miejsca używania kasy fiskalnej. Jednocześnie przedsiębiorca posiada możliwość w decydowaniu o zakupie i sposobie używania kas rezerwowych.
ZApisem, który precyzyjnie reguluje wykorzystywanie kas rezerwowych jest art. 111 ust. 3 ustawy o VAT, nas podstawie którego, w wypadku kiedy z przyczyn niezależnych od przedsiębiorcy nie bęzie realizowana rejestracja sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodaczrczej, czy też rolników ryczałtowych poprzez tanie kasy fiskalne, czy też drukarki fiskalne, przedsiębiorca jest zobliwowany realizować rejestację poprzez rezerwowe kasy fiskalne, czy rezerwowe drukarki fiskalne.
Ponieważ to do przedsiębiorcy należy końcowa decyzja, czy w realizowanej działalności niezbędna jest mu kasa rezerwowa, lub też kilka kas. Przedsiębiorca posiada także prawo do decyzji o zmianie użytkowania kasy, z rezerwowej na kasę aktywnie pracującą w punkcie sprzedaży, czy też na odwrót – ma prawo, aby jego tanie kasy fiskalne, czy też tanie drukarki fiskalne ze zlikwidowanego miejsca sprzedaży skierowane zostały na urządzenia rezerwowe.
Dlatego teżnie istnieją żadne przeszkody prawne w celu przekierowania kasy pochodzącą ze zlikwidowanego punktu sprzedaży, na kasę rezerwową.
Natomiast formalności, które przy takiej operacji winiem przeprowadzić przedsiębiorca precyzyjnie są opisane w § 14 ust. 5–7 rozporządzenia w sprawie kas.
Z powyższych zapisów wynika, że:
1. przedsiębiorca w terminie 7 dni od dnia zmiany miejsca używania kasy zzobligowany został do poinformowania o takim zdarzeniu właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przedkładając w US zgłoszenie aktualizacyjne dotyczące się takich urządzeńfiskalnych, którego wzór jest załącznikiem nr 2 do rozporządzenia. W takim zgłoszeni prócz danych identyfikacyjnych przedsiębiorcy opisuje się się m.in. adres miejsca instalacji kasy oraz nazwę placówki,
2. przedsiębiorca zobligowany został zagwarantowaćć wykonanie takiej zmiany w książce kasy w zakresie określenia miejsca jej użytkowania, jak również danych zapisanych w pamięci kasy tyczących się adresu punktu sprzedaży, w którym po jej dokonaniu kasa będzie używana,
3. zmiana miejsca używania kasy fiskalnej nie powoduje przymusu wykonania odczytu zawartości pamięci kasy fiskalnej.
Dodatkowo w takim przypadku trzeba zaznaczyć, iż przedsiębiorca zmieniając miejsce, gdzie będą znajdowały się tanie kasy fiskalne, czy też tanie drukarki fiskalne nie posiada zobowiązania zwrotu kwoty odliczonej na kupno takich urządzeń fiskalnych (przyjmując, że przedsiębiorca faktycznie uzyskał przysługujący mu odpis). Zobowiązanie zwrotu odliczonych lub zwróconych kwot wydanych na kupno kas fiskalnnych, ma odniesienie jedynie do tych kas, do których odnoszą się zapisy w art. 111 ust. 6 ustawy oraz § 6 ust. 1 rozporządzenia w temacie odliczeń.
Źródło: kasafiskalna.pl