Archiwum 28 czerwca 2018


cze 28 2018 JPK_VAT w kontekście raportu dobowego z...
Komentarze: 0
JPK_VAT w kontekście raportu dobowego z kasy fiskalnej
 
Przedsiębiorę nurtuje ważne pytanie: jak powinien on wprowadzać w pliku JPK_VAT raportykasa fiskalna Elzab Mini E emitowane przez kasy fiskalne lub drukarki fiskalne? Jakie informacje należy wprowadzać w obowiązkowych pozycjach? 
 
Informacja:
 
W polu: Nazwa - należy wprowadzić, np. "raport fiskalny", natomiast w NIP słowo "brak" lub same zera.
 
Informacja:
 
W polu, które tyczy się kontrahenta - "sprzedaż paragonowa", natomiast w reszcie pól "brak".
 
 
Na podstawie wyjaśnień Ministerstwa Finansów opublikowanych na stronie internetowej www.finanse.mf.gov.pl i tyczących się JPK, w strukturze JPK_VAT paragony fiskalne powinno się ujmować zbiorczo na bazie dowodu "Raport fiskalny okresowy".
 
Natomiast w wypadku wpisywania, m.in. danych kupującego w wypadku sprzedaży paragonowej emitowanej przez kasy fiskalne lub drukarki fiskalne stwierdzono, że: " (…) Taka sprzedaż ma prawo być (…) wprowadzona zbiorczo - wtedy w konkretnych pozycjach obowiązkowych trzeba wprowadzić »sprzedaż paragonowa«. (…)"
 
Dlatego też w rejestrze sprzedaży VAT i w konsekwencji w strukturze JPK_VAT paragony fiskalne trzeba wprowadzać na bazie dowodu "Raport fiskalny okresowy" emitowany przez tanie kasy fiskalne lub tanie drukarki fiskalne, natomiast  w polach: "NIP kontrahenta" ("NrKontrahenta" w JPK_VAT), "Nazwa kontrahenta", oraz "Adres kontrahenta" tego rejestru trzeba wprowadzić "sprzedaż paragonowa". 
Jednocześnie trzeba przyznać, iż nie będzie także błędem, jeżeli w tych konkretnych pozycjach obowiązkowych (np. w polu dotyczącym NIP czy adresu kontrahenta) przedsiębiorca wprowadzi słowo "brak".
 
Natomiast nowe tanie kasy fiskalne, czy też tanie drukarki fiskalne będą posiadały opcje przygotowywania pliku JPK_VAT.
 
Źródło: kasafiskalna.pl